Partneři

Partneři projektu nejen přispěli ke vzniku těchto stránek, ale zároveň se přihlásili k myšlence spoluzodpovědnosti za bezpečnost internetu jako celku. I to nejlepší zabezpečení je účinné až tehdy, je-li používáno.

IURIDICUM REMEDIUM (IURE)

Iuridicum Remedium, z. s. (IuRe) je neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod především právní cestou. Její právníci řeší jak konkrétní kauzy nespravedlnosti, tak hrozby plošného omezování práv občanů, např. změnou legislativy. IuRe poskytuje bezplatnou právní pomoc lidem v sociální nouzi, zejména seniorům; v druhém programu se věnuje digitálním právům, ochraně soukromí, podpoře alternativ ke copyrightu.

ULOŽ.TO

Ulož.to nabízí standardní platformu pro ukládání souborů. Služba je postavená na velké svobodě uživatele, podobně jako je tomu například u Facebooku. Ale každá, i ta sebelepší věc na světě, se dá zneužít ke špatným účelům. Proto je důležité spolu se svobodou přijmout i odpovědnost za vkládaný obsah. Něco lze bez problémů sdílet s celým světem, ale některá data jsou určena jen osobám blízkým. Tuto hranici by si měl každý velmi dobře uvědomit a mít jí stále na paměti.

CZ.NIC

„Uživatelé bohužel stále zapomínají na své soukromí při používání Internetu. V praxi se stává, že se následně obracejí na různé instituce s žádostí o pomoc při odstranění jimi publikovaných informací. To však v naprosté většině případů není možné a uživatelé tak musí už navždy žít s tím, co na internet nahráli. V tomto případě platí, že co internet schvátí, to už nevydá.“ Pavel Bašta, bezpečnostní analytik

JABLOTRON ALARMS

Pocit bezpečí je pro všechny důležitý. Na internetu se však obezřetnost lidí snižuje, a především na sociálních sítích často sdílejí informace, které napovídají, kde se zrovna nachází či co právě dělají. Tyto informace mohou snadno zneužít zloději a podvodníci. V Jablotronu jim k tomu nechceme dát šanci, proto jsme se zapojili do projektu sdilejbezpecne.cz – na bezpečí vaší rodiny i majetku nám záleží!  

FORPSI

Sdílení obecně je věc důležitá až nutná, to platí pro každý vztah mezi lidmi. Nicméně záleží na formě, jakou to děláte. Pokud sdílíte na internetu, ať už jsou to vaše myšlenky a nápady na vlastním blogu, nebo informace na webu, či zážitky a fotky na sociálních sítích, vždy je potřeba zamyslet se nad tím, jaký okruh lidí vaše materiály uvidí a jakou informaci jim vlastně dáváte. Sdílení právě pořízené fotky na dovolené v horách jistě potěší vaši rodinu a přátele, ale možná také někoho, kdo by si rád prohlédl váš prázdný byt a při odchodu si odnesl něco hodnotného na památku. Vždy raději počítejte s tím, že cokoliv na internetu zveřejníte může být kdykoliv použito a třeba i proti vám.

NEXT

Informovanost lidí o tom, co vše je o nich dohledatelné na sociálních sítích, je stále velmi malá. Lidé sdílejí informace o tom, kdy jedou na dovolenou, jaké zařízení si pořídili do svého domova a další, citlivé údaje. Tyto informace jsou pak pro zkušeného bytaře velmi snadno dohledatelné, často i s adresou a dalšími informacemi. A od toho je jen krůček k vykradení domácnosti. Proto firma NEXT doporučuje tyto informace na sociálních sítích nesdílet, a samozřejmě svou domácnost také řádně zabezpečit.